Jaki jest język urzędowy w Katarze?
Jaki jest język urzędowy w Katarze?

Jaki jest język urzędowy w Katarze?

Przed nami Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej. Udział w nich weźmie reprezentacja Polski prowadzona przez Czesława Michniewicza, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak wygląda komunikacja w Państwie Katar. Jaki jest język w Katarze i czy znając angielski, swobodnie się tam dogadamy? Sprawdźmy.

Jaki jest język urzędowy w Katarze?

Język urzędowy w Katarze to arabski. Pochodzi on z języków semickim i jest charakterystycznych dla krajów położonych w północnej Afryce, czy też w obrębie Półwyspu Arabskiego. Poza Katarem jest również językiem urzędowym m.in. w takich krajach jak: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Algieria, Irak, Oman, Maroko, Syria, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Należy również do grona głównych języków ONZ. Ze względu na specyfikę Kataru, w mniejszych miejscowościach można spotkać różne odmiany i narzecza języka arabskiego, które różnią się w mniejszym lub większym stopniu od książkowego modelu językowego. W Katarze przede wszystkim wykorzystywany jest tzw. język arabski rejonu Zatoki Perskiej.

Języki używane w Katarze

Powszechnie używane języku w Katarze to język arabski i angielski. Podstawowym z nich jest język arabski, w tym przede wszystkim język arabski rejonu Zatoki Perskiej. To nim posługują się w głównej mierze ludy zamieszkałe ten region. Państwo Katar odzyskało niepodległość w 1971 roku od Anglii, dlatego powszechnie używanym językiem wciąż pozostaje język angielski.

Czy dogadamy się po angielsku w Katarze?

Turyści oraz kibicie piłkarscy odwiedzający Katar podczas Mistrzostw Świata 2022 nie powinni mieć większych problemów z dogadaniem się w języku angielskim. We wszystkich turystycznych miejscach lokalni mieszkańcy swobodnie posługują się tym językiem jako jednym z powszechnie używanych. Ponadto wolontariusze oraz pracownicy organizatora mistrzostw świata również powinni biegle posługiwać się angielskim. Jest to znaczne ułatwienie dla przybyszów z całego świata. Polscy kibice również nie muszą się tego obawiać. Z podstawową znajomością języka angielskiego swobodnie poradzą sobie w Katarze.