Wiza turystyczna do Kataru – czy jest obowiązkowa, jak wyrobić? Zasady wjazdu do Kataru na MŚ 2022
Wiza turystyczna do Kataru – czy jest obowiązkowa, jak wyrobić? Zasady wjazdu do Kataru na MŚ 2022

Wiza turystyczna do Kataru – czy jest obowiązkowa, jak wyrobić? Zasady wjazdu do Kataru na MŚ 2022

Już w listopadzie rozpoczną się długo wyczekiwane Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Katar. Na turnieju będziemy oglądać kadrę Polski prowadzoną przez Czesława Michniewicza. Tradycyjnie na turniej powinni wybrać się polscy kibice. Warto poznać zasady wjazdu do Kataru na MŚ 2022. Czy potrzebujesz do tego wizy turystycznej?

Czy wiza do Kataru jest obowiązkowa?

Wiza turystyczna w Katarze nie jest obowiązkowa w przypadku wjazdu do kraju na okres krótszy niż 90 dni. Wówczas wystarczającym dokumentem jest paszport. Należy jednak pamiętać o tym, że paszport musi posiadać ważność minimum 6 miesięcy. Ponadto obywatele RP nie wlecą do Kataru na podstawie paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Prawo wjazdu daje tylko aktualny paszport.

Jeżeli planowany pobyt ma przekroczyć 90 dni, to wówczas niezbędne jest wyrobienie wizy. W przypadku wyjazdu tylko na Mistrzostwa Świata nie będzie to konieczne, dlatego nie jest to przeszkodą do udziału polskich kibiców w turniejowych meczach. O tym, jak wyrobić wizę do Kataru w przypadku wyjazdu dłuższego niż 90 dni przeczytasz bezpośrednio na stronie rządowej.

Wjazd do Kataru na MŚ 2022. Co trzeba wiedzieć?

Przed wyjazdem do Kataru warto zapoznać się z innymi dodatkowymi informacjami, które mogą okazać się kluczowe. W Katarze wciąż obowiązują obostrzenia związane z COVID-19, dlatego kibice zobowiązani są do rejestracji pobytu na stronie Etheraz, a także do wypełnienia deklaracji zdrowotnej. Do listopada jednak może się to jeszcze zmienić, dlatego warto na bieżąco monitorować sytuację.

Wjazd do Kataru na MŚ 2022 możliwy jest tylko na podstawie paszportu lub wizy do Kataru w przypadku pobytów dłuższych niż 90 dni. Ponadto kibice powinni zadbać o wyrobienie karty Hayya. To dokument, który pełni jednocześnie formę przepustki wjazdowej do kraju, jak i karty wstępu na katarskie stadiony. Dodatkowo posiadacze karty Hayya są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów autobusami oraz metrem w dni meczowe. Wniosek o wyrobienie karty można złożyć internetowo tutaj, a jej wydanie jest bezpłatne. Do otrzymania karty niezbędne jest posiadanie biletu na mecze oraz rezerwacji noclegu. Ten ostatni można znaleźć na własną rękę przez wyszukiwarki typu Booking lub za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Mistrzostw Świata 2022. Ta ostatnia możliwa jest dopiero po zakupie minimum jednego biletu na mecz.