Gdzie leży Katar?
Gdzie leży Katar?

Gdzie leży Katar?

Katar to skrócona nazwa Państwa Katar. Znajduje się ono w Azji nad Zatoką Perską. Stolicą tego państwa jest Doha, a do większych ośrodków miejskich warto zaliczyć m.in.: Chaur, Duchan, Ar-Rajjan, Al-Wakrę, Musajid, czy też Umm Bab. W listopadzie 2022 roku w Katarze odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. W związku z tym warto dowiedzieć się o tym państwie nieco więcej.

Położenie Kataru na mapie świata

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie leży Katar. Jaki kontynent on reprezentuje? Państwo Katar ma powierzchnię 11,6 tys. km² i położone jest we wschodniej części Półwyspu Arabskiego w Azji. Bezpośrednio znajduje się na półwyspie o tej samej nazwie, co kraj. Ponadto Katar lezy nad Zatoką Perską.

Katar na mapie świata znajduje się we wschodnio-centralnej część na wysokości Arabii Saudyjskiej, Egiptu, czy też Indii. Nad Katarem i ograniczającą go Zatoką Perską znajdują się m.in.: Iran i Irak. Jeżeli chodzi o Katar, mapa świata wskazuje, że w jego pobliżu znajdują się także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Kuwejt.

Sąsiedzi Kataru

Jedynym sąsiadem Kataru jest Arabia Saudyjska, z którą sąsiaduje na południu. Od wschodu, północy i zachodu kraju znajdują się wody Zatoki Perskiej. Językiem urzędowym w Katarze jest arabski, jednak w powszechnym użyciu znajduje się także język angielski. Może to być spore ułatwienie dla kibiców, którzy odwiedzą kraj przy okazji tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Pogoda w Katarze

Kraj cechuje się pustynno-nizinną powierzchnią o wybitnie suchym klimacie. Wpływa to na pogodę. Średnie temperatury w okresie letnim wynoszą 38-44 °C. Był to jeden z powodów, dla których Mistrzostwa Świata w Katarze przesunięto na listopad, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca do grania w piłkę nożną. W styczniu średnia temperatura w Katarze wynosi 17 °C. Roczna suma opadów atmosferycznych to zaledwie 80 milimetrów na m² powierzchni. Przez cały rok w Państwie Katar obserwuje się zaledwie około 10 dni deszczowych, przy czym w okresie letnim one nie występują.

Mistrzostwa Świata w Katarze. Jaka pogoda w listopadzie?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze odbędą się w listopadzie 2022 roku. Wpływ na taki termin ma pogoda, która wówczas powinna być bardziej sprzyjająca do gry i będzie przypominać europejskie lato. W listopadzie średnie dzienne temperatury powietrza wahają się w okolicach 27 °C i nocą spadają do około 18 °C. Obserwuje się wówczas tylko jeden deszczowy dzień z niewielkimi opadami, a także 29 dni słonecznych. Jednocześnie w Katarze panuje wówczas wybitnie suchy klimat, który może podwyższać odczuwalną temperaturę. Organizatorzy Mistrzostw Świata muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie boisk, a także o zastosowanie przerw w meczach na nawadnianie się piłkarzy.