Jak działa komunikacja miejska w Doha?
Jak działa komunikacja miejska w Doha?

Jak działa komunikacja miejska w Doha?

Przed wyjazdem do Kataru na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej lub w celach turystycznych, warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania tamtejszej komunikacji miejskiej. Stolicą Kataru jest Doha i to na jej siatce połączeń skupimy się w tym tekście. Jak na co dzień wygląda komunikacja miejska w Doha i na co zwrócić uwagę?

Komunikacja miejska w stolicy Kataru

Dla polskich kibiców pierwszym punktem będzie dostanie się do Doha z lotniska. Port lotniczy położony jest zaledwie 15 kilometrów od centrum miasta, dlatego nie powinno to być większym problemem. W tym zakresie możesz skorzystać z komunikacji publicznej. Najtańszym wyborem jest dojazd do miasta autobusem miejskim, ale w tym celu na lotnisku należy wyrobić sobie kartę Karwa Smartcad z odpowiednią liczbą przejazdów (wpływa to na cenę karty). Autobusy kursują od 4:30 co 20 minut. Z centrum miasta port lotniczy połączony jest także metrem, które kursuje od 5:00 do 23:30. Przejazd nim kosztuje 2 riale katarskie. Po dostaniu się do Doha, po mieście można swobodnie komunikować się za pomocą metra i autobusów.

Metro w Doha

Metro w Doha posiada 3 linie. Przecinają miasto w trzech kierunkach, dzięki czemu za pomocą metra dostaniesz się do wszystkich kluczowych miejsc w stolicy Kataru. Dotyczy to zarówno zabytków, jak i okolic stadionów, gdzie będą rozgrywane mecze Mistrzostw Świata. Bilet jednorazowy na metro to koszt 2 riali katarskich (ok. 2,40 PLN). Bilet całodzienny to wydatek trzykrotnie wyższy, jednak w przypadku aktywnego zwiedzania może okazać się optymalnym wyborem. Szczegółowy rozkład metra znajduje się tutaj.

Autobusy w Doha

Alternatywa pozostaję tutejsze autobusy. Kibice mogą skorzystać z trzech rodzajów kart Karwa Smartcard. Do wyboru są:

  • QR10 (na 2 przejazdy w ciągu 24h) za 10 riali katarskich;
  • QR20 (nielimitowane przejazdy w całym Katarze przez 24h) za 20 riali katarskich;
  • Regular Karwa Smartcard (doładowywana karta wielorazowego użytku).

Sieć połączeń autobusowych w Doha nie należy do najbardziej rozwiniętych, jednak na czas Mistrzostw Świata sytuacja powinna się zmienić. Ze względu na niskie koszty paliwa, lokalni mieszkańcy preferują transport autami, a nie korzystanie z komunikacji miejskiej. Ta najczęściej jest wykorzystywana przez turystów podróżujących na linii centrum miasta – lotnisko. Podczas mistrzostw świata w Doha sieć autobusowa powinna być chętniej wykorzystywana przez osoby, które pragną odkrywać zabytki miasta w przerwie między meczami.

Jak najlepiej poruszać się po Doha?

Wybór odpowiedniego środka do poruszania się po Doha jest kwestią indywidualną. Zarówno metro, jak i autobusy mają swoje plusy i minusy. Ostatecznie poruszanie się po Doha nie jest drogie. Pamiętaj jednak o tym, że posiadając bilet na mecz, w dniu jego rozegrania na podstawie karty Hayya możesz poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie. Doświadczeni turyści odwiedzający Doha sugerują, że optymalnie skorzystać z metra. W czasie mistrzostw świata odradza się poruszanie taksówkami lub Uberem, ze względu na zwiększone koszty z tym związane.