Jaka jest godzina w Katarze? Czy strefa czasowa wpłynie na godziny meczów?
Jaka jest godzina w Katarze? Czy strefa czasowa wpłynie na godziny meczów?

Jaka jest godzina w Katarze? Czy strefa czasowa wpłynie na godziny meczów?

Już w listopadzie 2022 roku w położonym na wschodzie Półwyspu Arabskiego Katarze odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Warto zastanowić się nad tym, jaka jest godzina w Katarze w porównaniu z Warszawą oraz najważniejszymi stolicami świata. W jakiej strefie czasowej leży Katar i czy wpłynie to na godziny meczów piłkarskich? Sprawdźmy!

Godzina w Katarze. W jakiej strefie czasowej leży Katar?

Państwo Katar położone jest w strefie czasowej UTC+3, która jest czasem standardowym dla Półwyspu Arabskiego. Dla porównania Polska w okresie letnim znajduje się w strefie czasowej UTC+2, a w okresie zimowym, czyli od 30 października 2022 roku wejdzie do strefy czasowej UTC+1.

Różnica czasu między Katarem, Warszawą i najważniejszymi stolicami świata

Ze względu na odległość i zlokalizowanie na mapie, pomiędzy Katarem i Warszawą jest różnica czasowa. W czasie listopadowych Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej będzie ona wynosiła dokładnie dwie godziny. Jeżeli w Polsce zegar będzie pokazywał godzinę 10:00, to godzina w Katarze to 12:00. Wpłynie to bezpośrednio na czas rozgrywania meczów piłkarskich oraz komfort ich oglądania przez polskich kibiców.

Warto zwrócić uwagę także na to, jak czas w Katarze odnosi się to najważniejszych stolic świata. Przyjmijmy, że w Katarze jest godzina 10:00 przed południem. W tym samym momencie w wybranych miastach świata będzie następujący czas:

  • Londyn – 8:00;
  • Nowy Jork – 3:00;
  • Los Angeles – 0:00;
  • Tokio – 16:00;
  • Buenos Aires – 4:00.

Oznacza to, że czas w Doha będzie zupełnie inny, niż m.in. w takich miastach jak: Nowy Jork, Los Angeles, Tokio, Buenos Aires, Rio de Janeiro, czy też Pekin. W związku z tym trudno ustalić, która godzina w Katarze na mecze będzie najlepsza względem kibiców na całym świecie. Różnica czasowe względem europejskich miast nie będzie tak duża.

O której godzinie oglądać mecze MŚ w Katarze?

Godzina rozgrywania meczów na Półwyspie Arabskim będzie miała wpływ na komfort oglądania turnieju przez kibiców zgromadzonych przed telewizorami na całym świecie. Polacy jednak nie powinni odczuć tego bardzo negatywnie, ponieważ różnica wyniesie tylko dwie godziny.

Mecz otwarcia turnieju w Katarze odbędzie się o godzinie 11:00 czasu środkowoeuropejskiego. Kolejne spotkania grupowe z wyłączeniem ostatniej rozgrywane będą kolejno o: 14:00, 17:00 i 20:00 tego czasu. Ostatnia kolejka zmagań grupowych oraz mecze pucharowe zaplanowano na 16:00 i 20:00 naszego czasu. Zaplanowane godziny rozgrywania meczów turniejowych nie powinny być dużą przeszkodą dla polskich kibiców zgromadzonych przed telewizorami.